2024-11-15
Piotr Szwiec

Zdrowe Porty – najważniejsza konferencja zdrowia mężczyzn w Trójmieście.

Projekt Masterki zajmuje się profilaktyką zdrowia kobiet, propaguje, uświadamia oraz wspomaga leczenie. Ta sama fundacja poszła w tym roku od krok dalej. Kobiety zaangażowane w ten projekt, postanowiły zorganizować podobny…

Projekt Masterki zajmuje się profilaktyką zdrowia kobiet, propaguje, uświadamia oraz wspomaga leczenie. Ta sama fundacja poszła w tym roku od krok dalej. Kobiety zaangażowane w ten projekt, postanowiły zorganizować podobny dzień także dla mężczyzn. A skoro mamy listopad, który jest miesiącem świadomość zdrowia mężczyzn, to trudno o wybór lepszego terminu na takie spotkanie.

Dwudniowe wydarzenie.

To całe wydarzenie i wszystko wokoło było dla mnie bardzo inspirujące i angażujące. Tym bardziej, że sam zostałem zaproszony do tego projektu jako specjalista od zdrowia fizycznego. I bardzo się cieszę, bo to było niesamowite doświadczenie. 

Konferencja Zdrowe Porty odbyła się w pięknym miejscu przy samej sopockiej plaży na Mamuszki 13. I tu brawa dla Miasta Sopot za pomocy i udostępnienie tej przestrzeni dla tego projektu. Dodatkowym wydarzeniem w ramach tego projektu był wernisaż trójmiejskich rysowników i twórców komiksów. Na wystawie były prace Jakuba Babczyńskiego, Jacka Frąsia, Bartka Glazy, Łukasz Kowalczuka oraz Marka Lachowicza autora serii o “Czopku Piotrku” 🙂 Zresztą od tego ostatniego zakupiłem jeden egzemplarz i dostałem dedykację z rysunkiem.

Główny dzień wydarzenia była jednak dzień później w sobotę. Tego dnia poprowadziłem warsztaty “ Dawka ruchu dla siedzących byków” oraz wziąłem udział w debacie “Zdrowa a toksyczna męskość” jako trener, specjalista i propagator zdrowych nawyków.

Piotr Szwiec jako prowadzący warsztaty i uczestnik debaty

Podczas warsztatów “ Dawka ruchu dla siedzących byków” zająłem się świadomością dotyczącą aktywności fizycznej dla facetów, którzy zazwyczaj siedzą w pracy. Czyli większości dzisiejszej populacji.

Przedyskutowaliśmy problemy i zagrożenia, jakie dla aparatu ruchu i naszego organizmu, niesie praca siedząc. Będąc nieaktywnymi całe dnie, narażamy się na duże ryzyko wystapienia chorób takich jak cukrzyca typu II, otyłość, nadciśnienie oraz oczywiście spadek masy mięśniowej. Mój plan był prosty: pokazać proste sposoby na trening, a przy okazji przekazać dawkę łatwej do zapamiętania wiedzy.

Na sali do dyspozycji mieliśmy krzesła…ale tylko po to, aby skorzystać z nich jako przyboru do rozciągania. I tu np. pokazywałem i uczyłem rozciągania kanapowego. Korzystaliśmy prostych przyborów do ćwiczeń, które kazdy może zakupić o swojego domu. Inwestycja jest minimalna. Uczyłem jak uzywać mat, gum, mini bandów oraz rollerów – tutaj dzięki za wsparcie sprzętowe THORNFIT (zniżka na produkty ze sklepu z moim kodem: readytosurf10).

Każdy uczestnik otrzymał kartki papieru i długopis, aby zanotować najważniejsze techniki, uwagi oraz porady, których udzielałem. Chciałem aby to spotkanie było pracą wspólną, wypróbowaniem nowych metod, obyciem się z ruchem. Przeszliśmy przez najważniejsze dla siedzących osób techniki stretchingu aktywnego oraz statycznego. Uczestnicy nauczyli się ustawiać swoje ciało w prawidłowej pozycji, tak aby edukować ich ciała do ponownego dobrego wzorca. 

Nauczałem podstawowych wzorców ruchowych, ale przede wszystkim skupialiśmy się na konkretnych przypadkach. Uczestnicy dostali szereg porad, wskazówek i narzędzi w formie ćwiczeń i metody treningowych do wykorzystania w swoim tygodniowym planie aktywności.

Mi pozostaje nic innego jak trzymać kciuki za motywację i wdrożenie tych narzędzi w codzienne życie moich studentów. Myślę, że to się uda tym bardziej, że niektórzy z uczestników poprosili mnie o dodatkowe spotkania w formie treningu personalnego.

Jako prelegent, uczestnik debaty

Drugą częścią mojego zdania na konferencji Zdrowe Porty był udział w debacie o męskości jako prelegent. Razem z innymi specjalistami próbowaliśmy rozwiązać problem czy takie stwierdzenie jak toksyczna męskość w ogóle istnieje lub jak je nazwać inaczej. A jeśli istnieje jak się to objawia i co to dla nas znaczy.

Panel ten prowadziła filozofka, psycholożka, seksuolożka, seks edukatorka Agnieszka Schneider-Szymańska. Moimi współrozmówcami byli: Michał Sawicki (psychoterapeuta, seksuolog, autor książki “Seks bez presji: Jak nie gzić się po ciemku”) oraz Wiktor Wawrzak propagator zdrowej męskości i zdrowia.

Debata była całkiem ciekawa. Doszliśmy do wniosku, że toksyczna męskość może być kierowana na nas z zewnątrz i być wynikiem oczekiwań otoczenia oraz nas samych. Jest swego rodzajem piętnem i stereotypem, od którego coraz częściej na całe szczęście się odchodzi. Oczywiście najczęściej wśród osób bardziej świadomych, dla których mówienie o uczuciach i empatia nie jest czymś obcym. Jednak  duża część polskiego społeczeństwa wciąż ma z tym problem lub po prostu, nie zna takiej postawy jako czegoś naturalnego. Trzeba jeszcze nad tym dużo pracować. Męskość taka kojarzy się również z agresją, o której dyskutowaliśmy z widownią.

Było to na pewno ciekawe doświadczenie i dyskusja. Widzom się podobała i po debacie mogliśmy jeszcze wymienić się z niektórymi doświadczeniami w rozmowie jeden na jeden. 

Wspaniała inicjatywa, organizacja, debaty i warsztaty. 

Bez dwóch zdań poszedłbym jeszcze raz i jako uczestnik i jako prowadzący. I tylko zastanawiające jest to, że o zdrowie mężczyzn wciąż troszczą się …kobiety (mam tu na myśli organizatorki z projektu Masterki). Dlaczego my sami nie potrafimy lub czemu zajmujemy się tym tylko w skrajnych przypadkach lub za namowa innych? Ale okej. Jest postęp i to może właśnie dzięki tej konferencji.

Ja sam właśnie zapisałem się na badanie, które odkładam już od kilku miesięcy…


Więcej materiałów i filmów dotyczących prostych sposobów na trening znajdziecie na moim kanale YT:


Zobacz mój autorski program
  Ready to Surf

Ten program przygotuje Cię do nadchodzącego sezonu surfingowego